CCHS Hands Out 149 Awards
Email Print
149 Awards, Scholarships and honors were given out Tuesday night at the Robert A Harris Gymnasium as the Senior Awards were held.

STUDENTS NAME
AWARD

Top 10 Seniors:

Damian Coomes
Honors #1 Valedictorian
Jordan Blackburn
Honors #2  Salutatorian
Kayla McReynolds
Honors #3
Brooke Burger
Honors #4
Jeran Tenpenny
Honors #5
Dylan McMurry
Honors #6
Kaysi Paul
Honors #7
Emily Sissom
Honors #8
Emily Faulkner
Honors #9
Bobby Fletcher
Honors #10

School Subject Awards:

Mary Harris
AP English
Dericka Simmons
English
Carly Spry
Creative Writing
Damian Coomes
French
Casey Gunter
Spanish
Jeran Tenpenny
Mathematics
Damian Coomes
Science
Dylan McMurry
Chemistry
Bobby Fletcher
Biology
Jordan Blackburn
Physics
Emily Faulkner
History
Matthew Burnette
Social Studies
Darci Brandon
Sociology
Devan Brown
Agriculture
Ryan Haley
DeKalb Award
Blake Hurley
Ag Mechanics
Titus Howse
Carpentry
Natalie Miller
FCCLA
Brittany Fults
Business Education
Mitchell Page
Computer Education
None
Accounting
Casey Nash
Virtual Enterprise
Brooke Burger
Health Science
Emilee Lance
HOSA
Alexi Davis
Art
Emily Parsley
Chorus
Jordan Blackburn
Band
Devin Hill
Guitar
Bobby Fletcher
JRB
Jordan Blackburn
TTU  - Academic Service Scholarship and Lillie Goad Stonecipher Scholarship
Taylor King
TTU - Scholarship
Jesse Burke
TTU - Alumni Legacy Service Scholarship
Molly Arnold
TTU - Academic Service Scholarship and Ag Foundation Scholarship
Ruby Jazz
MTSU - Presidential Scholarship
Trent Fagan
MTSU - Presidential Scholarship
Bobby Fletcher
MTSU - Academic Service Scholarship
Dylan McMurry
MTSU - Academic Service Scholarship
Jeran Tenpenny
MTSU - Academic Service Scholarship
Dericka Simmons
MTSU - Provost Scholarship
Heath Simons
MTSU - Raider Scholarship
Olivia Campbell
MTSU - Raider Scholarship
Katlyn Currie
MTSU - Raider Scholarship
Katlyn Currie
C J and Bertha Brandon Scholarship - MTSU
Peyton Young
Jim Scott Memorial Scholarship - MTSU
Courtney DeYoung
James and Hesta Cummings - MTSU
Emilee Lance
James and Hesta Cummings - MTSU
Cassandra Manier
James and Hesta Cummings - MTSU
Shelby Jordan
Motlow State Community College - Academic Service
Carly Spry
Motlow State Community College - Academic Service
Callie Ford
Motlow State Community College - Academic Service
Jesse Burke
Motlow State Community College - Academic Service
Dericka Simmons
Motlow State Community College - Forester
Kayla McReynolds
Warren T. Johnson, DDS PC Scholarship
Emilee Lance
Gayle N. Blair Memorial Scholarship
Kayla Head
State Trooper Lodge #44 Kenny R. Gaw Memorial
Emily Faulkner
State Trooper Lodge #44 Kenny R. Gaw Memorial
Jeran Tenpenny
National Beta Club Scholarship -  $1,000
Jeran Tenpenny
Beta Club Scholarship
Dericka Simmons
Lioness Scholarship
Jeran Tenpenny
Cannon County Youth Dream Scholarship
Jesse Burke
Cannon County Youth Dream Scholarship
Shelby Parton
Cannon County Youth Dream Scholarship
Kayla McReynolds
Cannon County Youth Dream Scholarship
Emily Parsley
Cannon County Youth Dream Scholarship
Lauren Ruehlen
Robert A. Harris, Jr. Girls Basketball Scholarship
CC did not win this year.
DTC - Harley Foutch Memorial Scholarship
CC did not win this year.
Middle Tennessee Association of Realtors
Darci Brandon
First National Bank - Jimmy Brandon Memorial Scholarship
Molly Arnold
Clayton Glenn Agriculture Scholarship
Kayla McReynolds
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Jesse Burke
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Katlyn Currie
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Taylor King
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Devan Brown
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Darci Brandon
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
April V. Hartley
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Olivia Campbell
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Casey Gunter
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Michael C. Jones
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Kaysi Paul
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Alex Pitts
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarship
Kelly Willis
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarships
Emma Arnold
Dr. William A. Bryant & Dr. Russell E. Myers Scholarships
Devan Brown
Larry Trail Memorial Scholarship
Kelsey Bush
Annie Cox Memorial Scholarship
Darci Brandon
Cannon County Education Association (CCEA)
Britteny Moore
Southeastern Color Guard Circuit Scholarship
Athena Jernigan
Charles Sissom Memorial Scholarship for METS Students
Carly Spry
JR Phillips Memorial Schoalrship
Casey Nash
Preston Scholarship
Casey Nash
Billy Smith Scholarship
Taylor King
National Scholar Athlete  Female
Gabriel Walkup
National Scholar Athlete Male
Matthew Burnette
Male Scholastic Award
Mary Harris
Female Scholastic Award
Cody Ruehlen
Male Athletic Award
Chelsey Payne
Female Athletic Award
Chad Downing
Band Award
Damian Coomes
Adams Memorial Library Certificate of Excellence in Writing
Mary Harris
Freed-Hardeman University
Casey Nash
Freed-Hardeman University
Emily Sissom
Union University Basketball Scholarship
Justin Davenport
MC Scots Scholarship (Maryville College)
Lauren Ruehlen
MC Incentive Award (Maryville College)
Gabriel Walkup
MC Scots Scholarship (Maryville College)
Damian Coomes
University of Memphis - Cecil C. Humphreys Presidential
Kayla Head
Gallaudet University - President's Scholarship
Jared Nave
Lee University - Basketball Scholarship
Emily Faulkner
Belmont University - Merit Scholarship
Charles Steelman
Tennessee Association of Conservation Districts Scholarship
Charles Steelman
TN Assoc. of Agriculture Agents and Specialists Scholarship
Mary Harris
CIC Foundation
Dylan Bogle
Verizon Foundation Scholarship
Dericka Simmons
Carylee Caputo Creative Writing Scholarship
Katlyn Currie
FFA Alumni Scholarship
Molly Arnold
FFA Alumni Scholarship
Devan Brown
FFA Alumni Scholarship
Peyton Young
Marine Corps Scholarship Foundation
Olivia Campbell
Perfect Attendance - 4 years
Jordan Blackburn
Perfect Attendance - 4 years
Heath Simons
Perfect Attendance - 4 years
Travis Thomas
Perfect Attendance - 4 years
Emily Sissom
Girls Basketball
Justin Davenport
Boys Basketball
Heath Simons
Football
Trent Fagan
Baseball
Shelby Jordan
Softball
Katlyn Currie
Girls Tennis
Mitchell Page
Boys Tennis
Justin Davenport
Golf
Candace Coppinger
Girls Soccer
Sebastian Novoa
Boys Soccer
Emily Faulkner
Volleyball
T. J. Mitchell
Christian Athlete of the Year
Emily Faulkner
Lions Club Girls Citizenship
Heath Simons
Lions Club Boys Citizenship
Damian Coomes
Sons of the American Revolution
Taylor King
Daughters of the American Revolution
Jeran Tenpenny
Four Square Award
Jordan Blackburn
Lottery
Courtney DeYoung
Lottery
Emily Faulkner
Lottery
Colleen Flavin
Lottery
Bobby Fletcher
Lottery
Ryan Haley
Lottery
Mary Harris
Lottery
Nathan Hughes
Lottery
Ruby Jazz
Lottery
Taecia Jones
Lottery
Cassandra Manier
Lottery
Kayla McReynolds
Lottery
Lacy Neal
Lottery
Shelby Parton
Lottery
Chelsey Payne
Lottery
Alex Pitts
Lottery
Lauren Ruehlen
Lottery
Emily Sissom
Lottery
Carly Spry
Lottery
Share:

Powered by Bondware
News Publishing Software

The browser you are using is outdated!

You may not be getting all you can out of your browsing experience
and may be open to security risks!

Consider upgrading to the latest version of your browser or choose on below: