Abbey Sissom nominated for Miss Basketball
Email Print

 The Mr. and Miss Basketball Awards will be presented to the top girls and boys in five classifications of the Tennessee Secondary School Athletic Association prior to the championship game awards presentation for each class, respectively.

 

A statewide committee of sportswriters selected winners based on performance during the 2012-2013 regular season.  Academics and character were also taken into consideration.  High school head basketball coaches and members of the media nominated the finalists.  

 

The presentation of the Mr. and Miss Basketball Awards for Division II, Class A and Class AA will be given on Saturday, March 2 at Allen Arena on the campus of Lipscomb University. 

 

The presentation of the Miss Basketball Awards for Division I, Classes A, AA, and AAA will be given during the championship awards ceremony for each class on Saturday, March 9 at the Murphy Center on the campus of Middle Tennessee State University.

 

The presentation of the Mr. Basketball Awards for Division I, Classes A, AA, and AAA will be given during the championship awards ceremony for each class on Saturday, March 16 at the Murphy Center on the campus of Middle Tennessee State University.

 

 

Class A Miss Basketball Finalists

Jaycee Coe, Jackson County

Sarah Raby, Moore County

Brooke Rhodes, Cloudland

 

Class AA Miss Basketball Finalists

Brandi Goodman, Obion County

Elizabeth Masengil, McMinn Central

Abbey Sissom, Cannon County

 

Class AAA Miss Basketball Finalists

Nina Davis, Memphis Central

Olivia Jones, Riverdale

Alexa Middleton, Riverdale

 

Division II-A Miss Basketball Finalists

Eliza Edwards, University School of Jackson

Kaylah Keys, Harding Academy

Derica Wyatt, Franklin Road Academy

 

Division II-AA Miss Basketball Finalists

Jasmine Cincore, Briarcrest

Kennesha Nichols, Ensworth

Justice Swett, Ensworth


Class A Mr. Basketball Finalists

Alex Fountain, Wartburg Central

Zarmarlus Griffin, Booker T. Washington

Derrick Spears, Middle Tennessee Christian

 

Class AA Mr. Basketball Finalists

Jalen Lindsey, Christ Presbyterian Academy

A.J. Merriweather, Jackson South Side

Mason Ramsey, Livingston Academy

 

Class AAA Mr. Basketball Finalists

Robert Hubbs, Dyer County

Nick King, Memphis East

Darius Thompson, Blackman

 

Division II-A Mr. Basketball Finalists

Skal Labissiere, Evangelical Christian School

Cameron Payne, Lausanne

Burton Sampson, Webb School of Knoxville

 

Division II-AA Mr. Basketball Finalists

 Corneilus Elder, Ensworth

Austin Nichols, Briarcrest

Reggie Upshaw, Baylor

Share:

Login and voice your opinion!
Powered by Bondware
News Publishing Software